Nowa turbosprężarka czy po regeneracji?

Prawidłowo wykonana regeneracja turbosprężarki to w pełni sprawne turbo, które z pewnością długo posłuży pod warunkiem prawidłowej eksploatacji pojazdu.

INFORMATOR TECHNICZNY

Dowiedz się więcej od specjalistów z branży

Uszkodzona turbosprężarka to hasło, na które wielu kierowców reaguje ze wzdrygnięciem. Pierwszym skojarzeniem od razu są wysokie koszty naprawy lub wymiany tej części. W zależności od stopnia uszkodzenia, właściciele pojazdów mają do dyspozycji dwie możliwości: zakup nowej części lub regenerację starej turbosprężarki. W tym artykule sprawdzimy, które rozwiązanie jest lepsze i mniej dotkliwe dla portfela kierowcy…

Dlaczego turbosprężarki są tak drogie?

Turbosprężarka w teorii powinna dorównywać żywotnością silnikowi, jednak jak doskonale wiemy, teoria teorią, a życie życiem. Awaria turbiny nie jest rzadkim zjawiskiem, a wynika to z faktu trudnych warunków, z jakimi musi zmagać się ta część. Obroty wirnika w turbosprężarce dochodzą do 250 tys. obrotów na minutę. Do tego dochodzą wysokie temperatury (rzędu kilkuset stopni Celcjusza) spalin przepływających przez turbinę. Aby znieść takie warunki, turbina musi być wykonana z wytrzymałych i jakościowych części, a to oznacza spory koszt produkcji tych podzespołow.

Turbosprężarka po regeneracji

Nie dziwi zatem fakt, że zakup nowej turbosprężarki to wizja, która nie uśmiecha się wielu kierowcom. Naprzeciw tej opcji wychodzi więc naprawa czyli regeneracja turbo.

Kiedy turbosprężarka nadaje się do regeneracji?

Dobra diagnoza uszkodzenia turbosprężarki to absolutna podstawa. Nie chodzi tu tylko o samą diagnozę części ale przede wszystkim przyczyny powstania jej uszkodzenia. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj koniecznie przyczyny uszkodzenia turbosprężarki.

Z uszkodzoną turbosprężarką warto udać się do zaufanego mechanika, ponieważ to od konkretnej diagnozy w dużej mierze zależą dalsze działania. Jeśli nie mamy zaufania do diagnozy wystawionej przez jednego mechanika, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z usług innego warsztatu.

Często pomocne są firmy, które regenerują turbo i mają wieloletnie doświadczenie takie jak nasza. Bowiem na podstawie uszkodzeń turbo są one w stanie często zdiagnozować w pełni przyczynę uszkodzenia turbosprężarki.

Dlatego w regeneracji nie chodzi tylko o sam fakt, która firma wykonuje naprawy ale przede wszystkim o to aby trafić na specjalistów z branży. MR Radka – Magdalena Czachor Radka to ponad 20 lat doświadczenia a liczne pozytywne opinie klientów mówią same za siebie.

Należy także wiedzieć, że awaria turbosprężarki zazwyczaj wynika z uszkodzeń innych podzespołów: np. niesprawnej pompy paliwowej. A zatem, sama wymiana lub regeneracja turbosprężarki okaże się nieskuteczna, jeśli nie wyeliminujemy pierwotnej przyczyny problemów.

Co więcej, dobra diagnoza pozwala nam podjąć ostateczną decyzję i zdecydować się na jedno z rozwiązań: nowa turbosprężarka czy regeneracja starej. Należy oczywiście zaznaczyć, że regeneracja nie zawsze jest możliwa. Jeśli doszło do poważnych uszkodzeń turbosprężarki, wówczas jej wymiana jest konieczna. Stopień uszkodzeń decyduje także o tym, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Dobry mechanik po postawieniu diagnozy może udzielić nam odpowiedzi na pytanie, która z opcji jest tańsza: regeneracja czy też zakup nowej turbosprężarki.

Często klienci zadają sobie pytanie ile wytrzymuje turbosprężarka po regeneracji? Jak Państwo widzą, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie gdyż tak naprawdę wszystko zależy od prawidłowej eksploatacji pojazdu.

W sytuacji gdy turbo nie nadaje się do regeneracji, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakup uszkodzonej turbiny i jej regeneracja. Tutaj znów z pomocą przychodzi MR Radka. Posiadamy bowiem wiele modeli i rodzajów turbin na stanie, które nadają się do regeneracji. W związku z tym jesteśmy w stanie dla klientów wykonać regenerację ich turbo ale w oparciu o nasze turbo.

Kiedy warto zdecydować się na regenerację turbosprężarki?

Turbosprężarka podlega regeneracji, o ile nie doszło do poważnych uszkodzeń i nie naruszona jest jej obudowa. Pod hasłem regeneracji kryje się wymiana zużytych elementów, usuwanie drobnych usterek oraz dokładne wyczyszczenie wszystkich podzespołów. Możemy zatem mówić także o naprawie lub odnowie turbosprężarki, choć najczęściej stosowanym pojęciem jest oczywiście regeneracja, która obejmuje wszystkie powyższe procesy.

Zaletą regeneracji turbosprężarki jest niższa cena w porównaniu z zakupem nowej części. Koszt zabiegu zależy oczywiście od modelu samochodu oraz od samej konstrukcji turbiny.

Przykładowy cennik regeneracji turbin:

  • Proste, zwykłe turbosprężarki standardowe: 700 – 900 złotych.
  • Regeneracja turbin ze zmienną geometrią: 800 – 1500 złotych.
  • Regeneracja turbosprężarki ze sterownikiem elektronicznym to koszt w granicach 1000 – 2000 złotych.

Uwaga. Powyższe dane pozyskane z średniej ceny rynkowej usług z 2023r.

W przypadku regeneracji starej turbosprężarki należy wziąć pod uwagę, że jest to turbo fabrycznie dostosowane do jednostki napędowej. Jest to istotne, gdyż pozwala to utrzymać optymalne parametry pracy. Co więcej, prawidłowo przeprowadzona regeneracja turbosprężarki zaoferuje nawet kilka lat bezawaryjnej pracy.

Ile kosztuje regeneracja turbosprężarki?

Jeżeli masz wątpliwości albo chcesz wiedzieć ile będzie kosztować naprawa Twojej turbosprężarki.

Nie zwlekaj, zadzwoń lub napisz do nas a z pewnością nasi specjaliści pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania.

Kiedy należy zdecydować się na zakup nowej turbosprężarki?

Jeśli stara turbosprężarka jest mocno uszkodzona, jej regeneracja jest niemożliwa lub mało opłacalna. Wówczas konieczne będzie wymienieni tej części. Do wyboru mamy trzy rozwiązania: zakup nowej części od renomowanego producenta, zakup taniego zamiennika z Chin lub też zakup używanej turbiny lub turbiny po regeneracji. Z automatu możemy odrzucić opcję nr 2. Niejeden właściciel auta „przejechał” się na tym zakupie, przy czym absolutnie nie chodzi nam o jazdę samochodem. Tania turbina z Chin w najlepszym przypadku podziała kilka miesięcy, ale w najgorszym może doprowadzić do poważnego uszkodzenia, a nawet zatarcia jednostki napędowej.

Nowe turbo czy po regeneracji

Jeśli chodzi o zakup używanej turbiny lub turbiny po regeneracji, zawsze jest to pewne ryzyko. Nie wiemy bowiem, jaki jest faktyczny stan takiej turbosprężarki. Jeśli mamy zaufanie do sklepu lub sprzedawcy oferującego nam taką część, wówczas można zainwestować w część używaną oszczędzając naprawdę niemałe pieniądze. No i pozostaje zakup turbosprężarki OEM, czyli na pierwszy montaż.

W gronie sprawdzonych producentów możemy wymienić chociażby takie marki jak Garrett czy Mellet. Plusem nowej turbiny jest gwarancja żywotności oraz prawidłowych parametrów pracy. Minus? Za taką sprężarkę przyjdzie nam zapłacić od 2 do nawet 5 tysięcy złotych!

Regeneracja czy wymiana turbosprężarki na nową?

Reasumując, lepszym i tańszym rozwiązaniem jest regeneracja turbosprężarki. Uważamy, że wybór odpowiedniej firmy, która wykona naprawę turbo także ma ogromne znaczenie. Oczywiście nie można zapominać o wyeliminowaniu przyczyn uszkodzenia turbosprężarki.

Zazwyczaj jest to opcja o przynajmniej 50% tańsza w porównaniu z zakupem nowej części. Jednocześnie, pozostajemy przy części fabrycznej dobrze skalibrowanej z jednostką napędową. Jeśli jednak regeneracja jest niemożliwa, wówczas warto skorzystać z opcji zakupu turbo do regeneracji albo bezpośrednio w firmie, która dokona naprawy albo z rynku wtórnego. Warto jednak nie robić nic na własną rękę i powierzyć całą usługę i odpowiedzialność firmie, która będzie wykonywać regenerację. Wśród firm, które kompleksowo obsługują klientów w tym zakresie jest nasza firma MR RADKA.

Pamiętajmy również, że niezależnie od wybranego rozwiązania, o trwałości naprawy w dużej mierze decyduje trafiona diagnostyka! Konieczne jest wyeliminowanie usterek, które doprowadziły do uszkodzenia turbiny. W przeciwnym razie niezależnie od tego czy wybiorą Państwo opcję zakupu nowej turbosprężarki czy regenerację – sytuacja się powtórzy i turbo ulegnie uszkodzeniu.

JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami:

ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

+48 609 141 806

+48 665 187 734