Jak nie uszkodzić turbosprężarki

Zgodnie ze znaną ogólnie przyjętą zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo w przypadku turbosprężarek zalecana jest odpowiednia profilaktyka.

Magdalena Czachor-Radka

Jeżeli regeneracja i Mielec to z pewnością MY!

Regeneracja turbosprężarki, dlaczego?

To pytanie, często sobie zadają klienci, którzy odwiedzają naszą firmę. Często, pseudo-oszczędności tak się właśnie kończą. Niestety ale wymiana oleju, filtrów i innych materiałów, płynów eksploatacyjnych w samochodzie musi odbywać się regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu / serwisu czy warsztatu serwisującego samochód.

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest czy regeneracja turbosprężarki się opłaca? My uważamy, że się opłaca aczkolwiek niezależnie od wyboru nowa czy regenerowana – musimy wyeliminować przyczyny uszkodzenia turbo.

Koszt regeneracji turbiny dla przykładu w naszej firmie zaczyna się od 700zł, do tego należy doliczyć usługę wymiany i zamontowania elementu. W sumie z usługą demontażu i montażu turbiny przeważnie kończy się to w kwocie około 1500zł lub większej.

A teraz – chwila refleksji: ile kosztowało te 5tys. więcej kilometrów na niewymienionym oleju? Ile kosztował filtr powietrza? Ile kosztowało to „tańsze” paliwo? Albo po prostu ile płacisz teraz za stwierdzenie „jeszcze chwilę pojeżdżę”?

  Podstawowe przyczyny awarii turbo

  A może zdiagnozowany wstępnie problem to nie jest turbosprężarka!? Czy Twój samochód posiada którykolwiek z poniższych objawów?

  • brak mocy,
  • czarne dymienie z rury wydechowej,
  • metaliczne dźwięki z turbosprężarki,
  • koło sprężające, wirnik turbiny uszkodzony.
  • niebieskawe dymienie z wydechu.
  • wyciek oleju na kole sprężającym,
  • wyciek oleju na wirniku,
  • wysokie zużycie oleju

  Jeżeli tak, zapoznaj się z informatorem. Poznaj koniecznie najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarek. Istnieje również tabela diagnostyczna, która pozwoli Ci szybko i skutecznie wyeliminować wszelkiego rodzaju drobne problemy w układzie turbosprężarki: pobierz lub przeglądaj – tabela diagnostyczna.

  Profilaktyka pojazdu z turbosprężarką

  Turbosprężarka to z pewnością darmowa dodatkowa moc, która jak wiemy pozwala na wiele więcej. Jednakże aby układ i turbo działało prawidłowo niezbędne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad.

  Dzięki temu turbosprężarka będzie pracowała bezawaryjnie znacznie dłużej i zredukują Państwo prawdopodobieństwo regeneracji.

  Profilaktyka układu, który posiada turbosprężarkę:

  Aby zapobiegać uszkodzeniu turbiny :

  • wymieniaj regularnie zgodnie z zaleceniami olej w silniku,
  • używaj tylko dobrego i sprawdzonego oleju,
  • wraz z olejem wymieniaj filtr oleju,
  • tankuj dobre i sprawdzone paliwo,
  • wymieniaj regularnie filtr powietrza,
  • okresowo kontroluj ciśnienie w układzie smarowania,
  • sprawdzaj szczelność układu kolektora ssącego powietrze,
  • po dłuższej trasie nie wyłączaj od razu silnika, szczególnie gdy ostatnie kilometry przejechane zostały na wysokich obrotach (gdy pracowała turbina). Pozwól silnikowi jeszcze chwilę pochodzić na wolnych obrotach aby nie odłączyć smarowania turbosprężarki

  Zachęcamy także do przeczytania artykułu, w którym opisujemy wstępne objawy świadczące o tym, że nasze turbo może być uszkodzone. Dowiedz się po czym poznać, że turbosprężarka jest zepsuta?

  Lepiej zapobiegać niż naprawiać ponownie

  Kilka z wymienionych punktów to standardowe i niezbędne czynności podczas eksploatacji pojazdu wyposażonego w układ turbo, jednak nie zawsze da się zaoszczędzić. Podczas wymiany podzespołów i płynów eksploatacyjnych używaj tylko dobrych i sprawdzonych marek!

  Jak prawidłowo zamontać turbosprężarkę aby ponownie jej nie uszkodzić?

  Jeżeli już jest za późno i musiałeś regenerować turbinę – koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą a przed montażem zregenerowanej turbosprężarki z instrukcją montażu turbosprężarki.

  JESTEŚMY DO PAŃSTWA DYSPOZYCJI

  Jeżeli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami:

  ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

  +48 609 141 806

  +48 665 187 734